Key for education

Performance RKP, “Key for education”

Romane Kale Panthera předvedou performance “Key for education”,  která byla vytvořena pro výstavu “Ministerstvo školství varuje: Segregace vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí! Vol.2 (Ohlédnutí po 10 letech.)”

Výstava vznikla v rámci 10 výročí od rosudku, na kterém Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dala za pravdu osmnácti romským dětem z Ostravy. Soud uznal, že děti neměli rovný prístup ke vzdělání.

Výstavu hostila galerie Akademie Výtvarných umění. Pokud se podíváme do historie AVU zjistíme, že od jejího založení (1799) až po současnost, na ní studovali pouze dvě romské studentky a třetí studuje ve druhém ročníku. Podobná situace je i na UMPRUM a FAMU.

První romský studenti na Pražských prestižních uměleckých školách začali studovat kolem roku 2007. Tedy jen před 10 lety. Myslím, že tato statistika mluví sama za sebe!

Performance RKP poukazuje na to, že romským dětem, není umožněn rovný přístup ke vzdělání obecně. Pokud jsou automaticky, jen kvůli jejich etnicitě a barvy pleti, zařazené do zvláštních či praktických základních škol, nemají šanci se dostat k vyššímu vzdělání. A bez vzdělání a umění není slovo, bez slova člověk nemá právo!