Performance „Zevling“

Performance „Zevling“

Duchcov

2015

9. 2015 v neděli se uskutečnil “Zevling“ ve městě Duchcov v parku, který nespadá pod vyhlášku zákazu posedávání ve veřejném prostranství.

Umělecká skupina RKP s několika desítkami lidí (20 osob) šla do tohoto města a v parku uspořádala piknik a přátelské setkání u grilu a jiných pochoutek. Čímž chtěla poukázat na absurdní situaci a nespravedlnost, jakou je realita, že takovéto setkání by bylo o ulici dál nezákonné. Tato vyhláška byla schválená v březnu 2015 a je tedy stále

aktuální. Skupina Romane Kale Panthera spravila v parku mesta Duchcov grilovačku, aby mediálne poukázala na vyhlášku nulovej tolerancie, ktorá zakazuje používanie verejných priestranstiev. V Duchcove môžeme nájsť lavičky s vytrhnutými drevami, ktoré boli odstránené po uzákonení tejto vyhlášky. K vyhláške si môžete nájsť aj mapu ulíc, ktorých sa priamo týka. Rýchlo zistíte, že ide o ulice, v ktorých bývajú Rómovia. Za 10 minút boli na mieste prítomné 4 policajné autá. A to napriek tomu, že park nenájdete na mape. Po tejto performance sa problematiky chytil senátor Václav

Láska a ombudsmanka Anna Šabatová. S tým, že vyhláška je proti ľudským právam a pohybu po verejnom priestore. Zákon o nočnom kľude napĺňa vlastne to, o čo sa samotná vyhláška snaží.

 

Performance „Do-nothing“

Duchcov

2015

27. 9. 2015 on Sunday, ‘Do-nothing’ took place in a public park in the town of Duchcov. The park itself among others is not under the decree of the use of public spaces. RKP with a group of 20 people organized a barbecue in this park, in order to reveal how such a meeting would turn to be illegal and how the injustice against the Roma population in CR simply defies imagination.